Aktualności
»Media
»Internet
»Komputery
»Kultura
»Gospodarka
»Polityka
»Kraj, Świat
»Telekomunikacja
»Nauka
»Dodaj kanał RSS
Polecamy
druk PIT 40 2006
Najpopularniejsze tagi:
spolszczenie
wsi
chce
nowy
polska
nowe
polsce
akcji
raport
tvn
usa
premier
roku
euro
polski
mln
nowa
internet
sprawie
abp
Znajdź wiadomości na wybrany temat:
2023-03-29 17:00:41| News.astronet.pl
Korzystając z Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) astronomowie odkryli wielki rezerwuar gorącego gazu w nadal powstającej gromadzie galaktyk wokół Galaktyki Sieci Pajęczej (Spiderweb). To najodleglejsza jak dotąd detekcja tak gorącego gazu. Gromady galaktyk to jedne z największych znanych obiektów we Wszechświecie, a wyniki opublikowane dzisiaj w Nature pokazują, jak wcześnie takie struktury zaczęły powstawać. Gromady galaktyk, tak jak nazwa sugeruje, zawierają dużą liczbę galaktyk czasami nawet tysiące. Mogą także obejmować olbrzymi gazowy ośrodek wewnątrzgromadowy (ang. intracluster medium, w skrócie ICM), który przenika przestrzeń pomiędzy galaktykami w gromadzie. W rzeczywistości ten gaz znacząco przewyższa masą same galaktyki. Wcześniej ICM był …
The post Astronomowie świadkami narodzin bardzo odległej gromady galaktyk z wczesnego Wszechświata first appeared on AstroNET Polski Portal Astronomiczny.
Kategoria: Nauka
2023-03-26 12:35:07| News.astronet.pl
Nowe badania wykazały, że dwa księżyce Urana mogą mieć aktywne oceany, które wyrzucają materię w kosmos. Odkrycie, że w układzie Urana może dziać się więcej, niż wcześniej sądzono, nastąpiło dzięki anomaliom w danych dotyczących promieniowania i pola magnetycznego z sondy Voyager 2, która minęła planetę prawie 40 lat temu w 1986 roku. Są także potwierdzeniem teorii, że jej pięć największych księżyców może mieć podpowierzchniowe oceany. Obserwacje Voyagera 2 do tej pory jedynej sondy, która odwiedziła system Urana ukazały, że jeden lub dwa z jego 27 odkrytych księżyców emitują cząstki plazmy. Wykrycie to nastąpiło dzięki zauważeniu przez sondę uwięzionych …
The post Dwa księżyce Urana mogą mieć aktywne podpowierzchniowe oceany first appeared on AstroNET Polski Portal Astronomiczny.
Kategoria: Nauka
2023-03-26 09:00:37| News.astronet.pl
Po raz kolejny członkowie i przyjaciele Klubu Astronomicznego Almukantarat mogli spotkać się na Zimowych Warsztatach Naukowych. Tegoroczne warsztaty odbyły się w Gliwicach od 6 do 12 marca. Organizatorzy poprzez wybór miejsca niekojarzącego się raczej z astronomią jako taką, chcieli zwrócić uwagę na wartość i rolę przemysłu w nowych odkryciach astronomicznych. Rdzeniem spotkania jak zazwyczaj była sesja referatowa. Na tegorocznej sesji uczestnicy mieli za zadanie wygłosić referat o temacie ogólnym Astronomia Współczesna. Pomysłowość prelegentów znowu nas zaskoczyła, mogliśmy posłuchać o astropolityce, filozofii poznania, medycynie kosmicznej, teorii strun i wielu innych tematach. Najpierw odbyły się eliminacje w dwóch grupach, następnie najlepsi pokazali …
The post Relacja z Zimowych Warsztatów Naukowych 2023 w Gliwicach first appeared on AstroNET Polski Portal Astronomiczny.
Kategoria: Nauka
2023-03-26 07:00:24| News.astronet.pl
Tegoroczne marcowe niebo wyjątkowo zaskakuje. Miesiąc ten rozpoczął się koniunkcją Jowisza i Wenus, a parę dni temu mieliśmy okazję być świadkami rozpoczęcia tak długo wyczekiwanej po mroźnej zimie wiosny. Ponadto, do 28 marca aktywny jest rój meteorów y-Normid w Węgielnicy. Gdyby tego było mało, do koniunkcji dwóch planet naszego Układu Słonecznego dołączy koniunkcja planetoidy Ceres i galaktyki M100 – obejrzeć ją można dzięki transmisji poniżej. Z nocy 26 na 27 marca w warkoczu Bereniki zaobserwować będzie można koniunkcję Ceres i galaktyki M100. Największa planeta karłowata z pasa planetoid 21 marca minęła ogon lwa z jasnością 6,9 magnitudo, aby już niedługo …
The post Koniunkcja Ceres i M100 first appeared on AstroNET Polski Portal Astronomiczny.
Kategoria: Nauka
2023-03-24 12:00:22| News.astronet.pl
O obiekcie: C25 to gromada kulista znajdująca się w gwiazdozbiorze Rysia, która została odkryta przez Williama Herschela 31 grudnia 1788 roku. Wyróżnia się spośród innych gromad kulistych tym, że znajduje się na dalekich peryferiach Drogi Mlecznej – jej odległość od centrum galaktyki to 293,2 tys. lat świetlnych (prawie dwa razy tyle, co Wielki Obłok Magellana), a od Słońca – około 269,4 tys. lat świetlnych. Szacuje się, że pokonanie całej orbity zajmuje jej około trzech miliardów lat! Amerykański astronom Harlow Shapley nadał jej nazwę Intergalaktyczny Wędrowiec, wierząc, że oderwała się od Drogi Mlecznej i rozpoczęła swobodną podróż przez międzygalaktyczną przestrzeń. Teoria ta …
The post Katalog Caldwella: C25 first appeared on AstroNET Polski Portal Astronomiczny.
Kategoria: Nauka
Strony : [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] następna »