Aktualności
»Media
»Internet
»Komputery
»Kultura
»Gospodarka
»Polityka
»Kraj, Świat
»Telekomunikacja
»Nauka
»Dodaj kanał RSS
Najpopularniejsze tagi:
spolszczenie
wsi
chce
nowy
polska
nowe
polsce
akcji
raport
tvn
usa
premier
roku
euro
polski
mln
nowa
internet
sprawie
abp
Znajdź wiadomości na wybrany temat:
2023-09-18 20:45:00| Telepolis.pl
Firma Apple udostępniła finalną wersją systemu iOS wszystkim posiadaczom iPhone'ów od wersji XR oraz XS/XS Max. Jedna z nowości przyda się każdemu Polakowi.Masz iPhone'a z 2018 roku lub nowszego? Jeśli tak, to możesz już pobrać na pokład swojego urządzenia i zainstalować na nim najnowszą wersję mobilnego systemu operacyjnego firmy Apple, czyli iOS 17. Wśród wielu nowości jedna jest bardzo użyteczna. Dzięki niej użytkownicy iPhone'ów nie muszą już z zazdrością patrzeć na użytkowników urządzeń z Androidem lub sięgać po rozwiązania konkurencji amerykańskiego giganta.
Zobacz: Apple udostępnia iOS 17. Sprawdź, czy dostaniesz
Klawiatura przyjazna Polakom
Smartfony firmy Apple od lat są oficjalnie dostępne dla mieszkańców Polski, "przemawiając" do nich polskim językiem interfejsu systemowego czy aplikacji lub gier. Wybrakowana pod tym względem była jednak domyślna klawiatura iPhone'ów, na której można było pisać po polsku, ale brakowało podpowiedzi w tym języku.
Istniało oczywiście rozwiązanie tego problemu. Nazywało się ono Gboard. To rozwijana przez firmę Google klawiatura, która dostępna jest zarówno na urządzenia z Androidem, jak i z systemem iOS. Dzięki niej można bezproblemowo skorzystać z podpowiedzi w języku polskim również na smartfonach z nadgryzionym jabłkiem na obudowie.
iOS to zmienia. Teraz już nie ma potrzeby sięgania po rozwiązania konkurencji, ponieważ klawiatura Apple w iOS 17 ma podpowiedzi w języku polskim. Wystarczy napisać fragment słowa, by zobaczyć kilka podpowiedzi całych słów, pasujących do tego, co wpisaliśmy.
Działa również funkcja swype po polsku. Dla przypomnienia, jest to technika wprowadzania tekstu, polegająca na jeżdżeniu palcem po klawiaturze, od litery, do litery. Z tych liter słownik układa pasujące słowo. Co ciekawe, w iOS 16 rozwiązanie to działało z językiem ukraińskim.
Zobacz: Plus ruszył z przedsprzedażą najnowszych iPhone'ów
Kategoria: Telekomunikacja
2023-09-18 20:04:39| Telepolis.pl
Gotówkę znalezioną przy bankomacie należy zwrócić przypomina wolsztyńska policja. Pewien 62-letni mieszkaniec regionu o tym zapomniał i odpowie przed sądem za przywłaszczenie.W pierwszej połowie września szerokim echem odbiła się w mediach historia, której bohaterowie, mieszkańcy Świecia, znaleźli przy bankomacie 6 tys. zł i oddali je policji. Funkcjonariusze wykorzystali wówczas okazję, by przypomnieć, że mimo bezdyskusyjnego altruizmu znalazców, w gruncie rzeczy doszło tu do aktu poszanowania obowiązującego w Polsce prawa. Jak się jednak okazuje, nie wszyscy mają w sobie tyle dobrej woli.
Zarzut przywłaszczenia pieniędzy usłyszał 62-letni mieszkaniec Chobienic (woj. wielkopolskie), który zabrał z bankomatu tysiąc złotych pozostawione przez poprzedniego klienta donosi lokalny serwis elka. W myśl kodeksu karnego mężczyźnie grozi nawet 3-letnia odsiadka, w dodatku zabrane środki i tak musi on zwrócić.
Myślał, że odrobina ostrożności wystarczy
Jak wynika z policyjnego raportu, incydent miał miejsce w połowie sierpnia w centrum Wolsztyna. Podejrzany najprawdopodobniej dobrze wiedział, że dopuszcza się przestępstwa. Miał najpierw upewnić się, że jego poprzednik odszedł, a później pozorować rutynową wypłatę. Na jego nieszczęście, wszystko dokładnie zarejestrowały kamery monitoringu, a funkcjonariusze po krótkim śledztwie dotarli do sprawcy.
Mężczyzna najpierw upewnił się, że jego poprzednik odchodzi i nie zorientował się, że zostawił pieniądze, zamarkował własną wypłatę, a następnie zabrał pozostawioną gotówkę i odszedł w przeciwnym kierunku. Zdarzenie zostało zarejestrowane przez kamerę bankomatu (...) Podjęte działania doprowadziły do ustalenia, że poszukiwanym przez nich sprawcą jest 62-letni mieszkaniec Chobienic
mówi Wojciech Adamczyk z wolsztyńskiej komendy.
Znalezione, nie kradzione, ale oddać trzeba
Przywłaszczenie cudzego mienia (w tym pieniędzy) w dowolny sposób, również przez znalezienie, jest przestępstwem. Sprawę tą reguluje artykuł 284 Kodeksu karnego. Zgodnie z cytowanym poniżej przepisem, grozi za to kara nawet 3 lat pozbawienia wolności.
§ 1. Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Kto przywłaszcza sobie powierzoną mu rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 3. W wypadku mniejszej wagi lub przywłaszczenia rzeczy znalezionej, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 4. Jeżeli przywłaszczenie nastąpiło na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.
czytamy w art. 284 Kodeksu karnego
Co w takim razie zrobić ze znalezionymi pieniędzmi? Należy oddać je właścicielowi. A gdy nie wiemy, do kogo należą pieniądze, powinniśmy je przekazać do Biura Rzeczy Znalezionych lub najbliższej jednostki policji.
Kategoria: Telekomunikacja
2023-09-18 20:03:26| Telepolis.pl
Samsung wkrótce powinien pokazać światu smartfon Galaxy S23 FE. Urządzenie nie ma już przed nami prawie żadnych tajemnic i przed premierą możemy mu się lepiej przyjrzeć.Po niemal dwóch latach na rynek wróci smartfon przygotowany specjalnie z myślą o fanach marki Samsung. Mowa oczywiście o modelu Galaxy S23 FE (Fan Edition), który stanowi uzupełnienie serii Galaxy S23 oraz następcę modelu Galaxy S21 FE, debiutującego na początku 2022 roku.
Zobacz: Samsung Galaxy S21 FE 5G test smartfonu. Czy warto było czekać?
Zobacz: Galaxy S23 FE coraz bliżej. Samsung ma go pokazać we wrześniu
W sieci pojawiła się grafika, która pokazuje wygląd nadchodzącego smartfonu Samsunga w czterech różnych wersjach kolorystycznych: fioletowej, grafitowej, białej i oliwkowej. Do zamieszczonej poniżej grafiki należy jednak podchodzić z rezerwą, ponieważ nie wiemy, czy tak rzeczywiście będzie się prezentować kolorystyka Samsunga Galaxy S23 FE.
Specyfikacja Galaxy S23 FE
Zgodnie z dotychczasowymi doniesieniami, Samsung Galaxy S23 FE będzie smartfonem napędzanym Snapdragonem 8 Gen 1 lub układem Exynos 2200, w zależności od rynku. W komplecie mamy otrzymać 6 lub 8 GB RAM-u i 128 lub 256 GB pamięci masowej, a także akumulator po pojemności 4500 mAh z szybkim ładowaniem o mocy do 25 W.
Nadchodzący smartfon ma mieć z tyłu trzy aparaty fotograficzne. Głównej jednostce o rozdzielczości 50 Mpix będą towarzyszyć aparaty o rozdzielczości 12 Mpix oraz 8 Mpix, z obiektywem ultraszerokokątnym oraz teleobiektywem. Na pokładzie nie zabraknie również wyświetlacza AMOLED FullHD+ 120 Hz oraz łączności 5G.
Kiedy premiera?
Plotki sugerują, ze Samsung Galaxy S23 FE zostanie zaprezentowany jeszcze we wrześniu 2023 roku. Czy tak będzie w rzeczywistości, dowiemy się w ciągu najbliższych kilkunastu dni.
pic.twitter.com/n6iplmWac4
Evan Blass (@evleaks) September 16, 2023
Zobacz: HTC U23 Pro test topowego smartfonu legendarnej marki
Zobacz: Apple udostępnia iOS 17. Sprawdź, czy dostaniesz
Kategoria: Telekomunikacja
2023-09-18 18:35:28| Telepolis.pl
18 wrześnie 2023 roku Apple wypuściło w końcu systemy iOS oraz iPadOS w wersji 17. Najnowsze oprogramowanie w finalnej wersji mogą zainstalować między innymi posiadacze iPhone'ów XR oraz XS.Posiadacze iPhone'ów i iPadów mogą już pobrać i zainstalować na swoich urządzeniach z nadgryzionym jabłkiem na obudowie najnowszą wersję oprogramowania iOS oraz iPadOS, noszącą numer 17. Pełną listę tego, czego można się spodziewać po udostępnionych właśnie mobilnych systemach firmy Apple, można znaleźć na stronie giganta z Cupertino, oczywiście w języku polskim:
iOS 17,
iPadOS 17.
Zobacz: Apple przedstawia iOS 17. Dużo zmian, ale większość to kosmetyka
Dla kogo iOS 17 i iPadOS 17?
Aktualizacja oprogramowania do iOS 17 dostępna jest dla posiadaczy następujących smartfonów:
iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro, iPhone 14 Pro Max,
iPhone 13, iPhone 13 mini, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max,
iPhone 12, iPhone 12 mini, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max,
iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max,
iPhone XR, iPhone XS, iPhone XS Max,
iPhone SE 2020, iPhone SE 2022.
Pod kontrolą systemu iOS 17 pracują oczywiście również najnowsze flagowe smartfony Apple'a, czyli iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro i iPhone 15 Pro Max.
Zobacz: iPhone 15 na kieszeń Polaka? Jest na to sposób, ale są też pułapki
Zobacz: Plus ruszył z przedsprzedażą najnowszych iPhone'ów
Jeśli chodzi o iPadOS 17, oprogramowanie to jest dostępne dla użytkowników następujących tabletów Apple'a:
iPad Pro 12,9 cala 2. lub nowszej generacji,
iPad Pro 10,5 cala,
iPad Pro 11 cali 1. lub nowszej generacji,
iPad Air 3. lub nowszej generacji,
iPad 6. lub nowszej generacji.,
Pad mini 5. lub nowszej generacji.
Zobacz: Android ma nowe logo. Bugdroid idzie w trzeci wymiar i kolory
Zobacz: Android 14 opóźniony. Uderzenie w Samsunga, OnePlusa i innych producentów
Kategoria: Telekomunikacja
2023-09-18 17:55:40| Telepolis.pl
Firma AMD dopełniła 4. generację procesorów EPYC nową serią AMD EPYC 8004, wcześniej znaną pod nazwą Siena. Nowe procesory mają rdzenie Zen 4c, dzięki czemu umożliwiają dostawcom usług tworzenie bardziej energooszczędnych i zróżnicowanych platform do inteligentnych urządzeń brzegowych, jak te służące do sprzedaży, produkcji czy telekomunikacji, ale także do centrów danych, chmur i innych zastosowań
Nowe procesory z serii EPYC 8004 umacniają pozycję AMD na rynku platform z jednym gniazdem, oferując doskonałą efektywność energetyczną procesora w pakiecie dostosowanym do potrzeb infrastruktury o ograniczonej przestrzeni i mocy.
AMD dostarczyło wiele generacji procesorów do centrów danych, które zapewniają wyjątkową wydajność, wydajność i innowacyjne funkcje. Teraz, gdy nasza oferta procesorów EPYC czwartej generacji jest już kompletna, ta pozycja lidera utrzymuje się w szerokim zakresie obciążeń od przedsiębiorstw i chmury po inteligentne urządzenia brzegowe, obliczenia techniczne i nie tylko.
powiedział Dan McNamara, starszy wiceprezes i dyrektor generalny Server Business, AMD
Wydajność dla tradycyjnych centrów danych i inteligentnych urządzeń brzegowych
Procesory AMD EPYC z serii 8004 rozszerzają wydajność i efektywność rodziny EPYC czwartej generacji na rynki, które oczekują dużej wydajności, ale mają także znaczne wymagania w zakresie efektywności energetycznej, gęstości platformy i cichej pracy. Dzięki procesorom AMD EPYC serii 8004 klienci i partnerzy producenta mogą oczekiwać:
Wysokiej efektywności energetycznej. Wykorzystując wydajny rdzeń Zen 4c i nowe gniazdo SP6, które zapewnia usprawnioną pamięć i funkcje we/wy, procesor serii EPYC 8004 może zapewnić nawet 2 razy lepszą wydajność SPECpower na wat w porównaniu z najlepszymi modelami sieciowymi konkurencji.
Zrównoważona wydajność. W branży, która wymaga najwyższej wydajności na wat w środowiskach o ograniczonej przestrzeni i infrastrukturze, procesory AMD EPYC serii 8004 zapewniają zrównoważoną wydajność i wysoką efektywność energetyczną. Przy obciążeniu kodowaniem wideo EPYC 8534P zapewnia do 2,4x większą łączną liczbę klatek/godzinę/wat w porównaniu z porównywalnymi produktami sieciowymi konkurencjiii. W przypadku obciążenia bramy IoT Edge ośmiordzeniowy serwer z procesorem EPYC 8024P może zapewnić ~1,8x większą całkowitą przepustowość na rack 8 kW w porównaniu z ośmiordzeniowym procesorem konkurencji.
Optymalizacja oszczędności w przypadku inteligentnych wdrożeń brzegowych. Inteligentne wdrożenia brzegowe skupiają się na mniejszych węzłach serwerów, a nie na pełnych szafach, jak tego oczekuje się w centrum danych. W przypadku inteligentnego wdrożenia brzegowego składającego się z jednego, trzech lub 10 serwerów, efektywność energetyczna serwera z procesorem AMD EPYC serii 8004 w porównaniu z konkurencją może potencjalnie zaoszczędzić klientom tysiące dolarów na kosztach energii w okresie pięciu lat, przy lepszej gęstości rdzeni i większej przepustowości.
Solidny i innowacyjny ekosystem
Liczni producenci OEM i partnerzy zaprezentowali szereg unikalnych systemów i rozwiązań, które w pełni wykorzystują możliwości procesorów AMD EPYC serii 8004:
Firma Dell Technologies wypuściła serwer Dell PowerEdge C6615. Efektywna forma tego systemu optymalizuje wysoką wydajność przy niskim całkowitym koszcie posiadania w przypadku skalowalnych obciążeń, takich jak kontenery i mikrousługi.
W procesorach AMD EPYC z serii 8004 firma Ericsson widzi rozwiązanie przyspieszające obliczenia w chmurze RAN, które może z powodzeniem zarządzać ogromnym wzrostem ruchu i wykorzystywać sieci mobilne w sposób energooszczędny i wydajny. Gęstość rdzenia i możliwości procesorów AVX512 umożliwiają także obsługę profili ruchu w mocno obciążonych witrynach, zarówno w widmie FDD, jak i TDD.
Lenovo ogłosiła wprowadzenie na rynek swojego najnowszego flagowego serwera zoptymalizowanego pod kątem zastosowań brzegowych, Lenovo ThinkEdge SE455 V3. To najbardziej energooszczędny serwer do obsługi aplikacji sztucznej inteligencji nowej generacji na urządzeniach brzegowych, zapewniający najlepszą w swojej klasie wydajność, pamięć masową i możliwości rozbudowy, które są kluczowe dla obsługa dużych i wymagających aplikacji AI działających w środowisku brzegowym.
Supermicro wprowadziło nowe platformy brzegowe wykorzystujące procesory AMD EPYC serii 8004. Platformy te, oparte na serwerach generacji WIO Supermicro H13, są zoptymalizowane pod kątem zapewnienia wysokiej wydajności i efektywności energetycznej dla brzegowych i telekomunikacyjnych centrów danych.
Cieszy nas premiera procesorów AMD EPYC 8004. Klienci korzystający z usług Microsoft Azure w takich branżach jak sprzedaż detaliczna czy produkcja będą mogli znakomicie wykorzystać unikalne możliwości, moc i wydajność, jakie zapewniają procesory EPYC z serii 8004.
powiedział Bernardo Caldas, wiceprezes i menedżer Azure Edge, Microsoft
Model
Rdzenie/Wątki
Częstotliwość (Ghz)
L3 Cache (MB)
DDR Channels / Max pojemność pamięci
Max częstotliwość DDR5 (MHz) (1DPC)
PCIe 5 Lanes
Domyślne TDP (W)
cTDP
(W)
Zakres operacyjny TCase (°C)
8534P
64/128
2.3/3.1
128
6 / 1,152TB
4800
96
200
155-225
0-75
8534PN
64/128
2.0/3.1
128
6 / 1,152TB
4800
96
175
-
-5-85
8434P
48/96
2.5/3.1
128
6 / 1,152TB
4800
96
200
155-225
0-75
8434PN
48/96
2.0/3.0
128
6 / 1,152TB
4800
96
155
-
-5-85
8324P
32/64
2.65/3.0
128
6 / 1,152TB
4800
96
180
155-225
0-75
8324PN
32/64
2.05/3.0
128
6 / 1,152TB
4800
96
130
-
-5-85
8224P
24/48
2.55/3.0
64
6 / 1,152TB
4800
96
160
155-225
0-75
8224PN
24/48
2.0/3.0
64
6 / 1,152TB
4800
96
120
-
-5-85
8124P
16/32
2.45/3.0
64
6 / 1,152TB
4800
96
125
120-150
0-75
8124PN
16/32
2.0/3.0
64
6 / 1,152TB
4800
96
100
-
-5-85
8024P
8/16
2.4/3.0
32
6 / 1,152TB
4800
96
90
70-100
0-75
8024PN
8/16
2.05/3.0
32
6 / 1,152TB
4800
96
80
-
-5-85
Zobacz: Wyniki są jednoznaczne. Intel zostawia AMD daleko w tyle
Zobacz: AMD szykuje przystępne cenowo karty graficzne Radeon RX 7600 XT
Kategoria: Telekomunikacja
Strony : [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] następna »