Aktualności
»Media
»Internet
»Komputery
»Kultura
»Gospodarka
»Polityka
»Kraj, Świat
»Telekomunikacja
»Nauka
»Dodaj kanał RSS
Najpopularniejsze tagi:
spolszczenie
wsi
chce
nowy
polska
nowe
polsce
akcji
raport
tvn
usa
premier
roku
euro
polski
mln
nowa
internet
sprawie
abp
Znajdź wiadomości na wybrany temat:
2023-06-05 12:41:52| Telepolis.pl
Orange Polska zachęca do świadomego korzystania z technologii, nie zapominając przy tym o środowisku. Właśnie ruszył Zielony Tydzień, który tym razem oznacza aż 10 dni specjalnych promocji w ponad 600 pomarańczowych salonach.Orange ruszył z Zielonym Tygodniem, który tym razem potrwa od 5 do 14 czerwca 2023 roku, czyli aż 10 dni. Z tej okazji w ponad 600 salonach pomarańczowego operatora będzie można skorzystać ze specjalnie na tę okazję przygotowanych promocji. Warto w tych dniach również przejrzeć szuflady i pozbyć się starych, nieużywanych już smartfonów. W każdym salonie Orange Polska można skorzystać z oferty wyceny i odkupu takich urządzeń. W ramach akcji, po sprawdzeniu i wycenieniu, można zyskać od 20 do nawet kilkuset złotych na kolejne zakupy u operatora.
Zobacz: Orange otwiera nowe Pracownie. Skorzystasz z nich w 20 miejscowościach
Zobacz: Orange na kartę: za darmo bezlimity i ważne zmiany w ofercie
Tańsze smartfony i akcesoria
Uzyskane z odsprzedaży starego smartfonu można przeznaczyć na przykład na zakup kolejnego urządzenia najlepiej z oferty telefonów z odnowy, którą Orange Polska stale poszerza. W Zielonym Tygodniu klienci, którzy zdecydują się na taki smartfon, mogą kupić je w obniżonej cenie.
Przy wyborze urządzeń marek Oppo lub Xiaomi, dostępne będą dodatkowe bony obniżające cenę nawet bardziej. Ta oferta promocyjna obowiązuje przy zakupie smartfonu bez umowy, łączy się też z ofertami na usługi pomarańczowego operatora. Mogą z niej skorzystać obecni i nowi klienci Orange Polska. Wszystkie smartfony w ofercie Orange Polska, w tym urządzenia odnowione, posiadają funkcję VoLTE, pozwalającą nawiązywać połączenia korzystając z technologii 4G LTE.
Każdy smartfon warto zaopatrzyć w akcesoria pomagające przedłużyć jego sprawne i bezproblemowe funkcjonowanie. Teraz można to zrobić z dodatkowym, przekraczającym nawet 40%, rabatem. W ofercie są na przykład ochronne obudowy wykonane z materiałów z recyklingu lub biodegradowalnych czy energooszczędne ładowarki.
Zadbaj o smartfon i włącz ochronę
A jeśli jednak przydarzy się smartfonowy wypadek, pomoże ubezpieczenie Ochrona Smartfona. Do 14 czerwca przy zakupie Samsunga S22 5G 128 5G lub dowolnej wersji iPhonea 14 Plus 5G pierwsze 6 rat za tę usługę Orange bierze na siebie.
Usługa serwisowania urządzeń obejmuje naprawę wszystkich uszkodzeń mechanicznych oraz usunięcie skutków zalania wodą z zachowaniem gwarancji producenta, pokrycie wszystkich kosztów jednej naprawy rocznie lub wymianę urządzenia na nowe, a także bezpłatny odbiór uszkodzonego urządzenia i zwrot po naprawie.
Orange zaprasza do Zielonego Salonu
6 czerwca w godzinach od 10:30 do 14:30 warto się udać do Zielonego Salonu w Miasteczku Orange przy Alejach Jerozolimskich 160 w Warszawie. Będzie okazja, aby poznać dostawców operatora i dowiedzieć się więcej o ich produktach. Eksperci Formobile Solutions opowiedzą o procesie odnawiania telefonów, a Big Ben o akcesoriach lepszych dla środowiska. Specjalista DigitalCare zapewni bezpłatną diagnostykę telefonu. Z kolei na ciekawych ofert modemów, dekoderów i routerów będzie czekał przedstawiciel firmy Sagemcom.
Zobacz: Play zrobił porządki w ofercie. Z tego już nie skorzystasz
Zobacz: W T-Mobile na kartę z Ukrainą możesz rozmawiać bez końca
Kategoria: Telekomunikacja
2023-06-05 11:43:00| Telepolis.pl
Jeśli przedsiębiorca udostępnia numer telefonu do kontaktów w sprawie zawartej umowy, to koszt nie może być wyższy niż za zwykłe połączenie. Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dochodzą sygnały, że nie każdy się do tego stosuje. Dotyczy to na przykład przewoźników lotniczych.Gdy dzwonisz na infolinię, bo chcesz uzyskać informacje dotyczące spóźniającego się autobusu czy pociągu lub odwołanego lotu, zwróć uwagę na koszty połączenia. Od 1 stycznia 2023 roku przewoźnicy, którzy udostępniają infolinię do kontaktów w sprawie zawartej umowy, nie mogą dowolnie ustalać ceny połączenia. Zgodnie z art. 11 ustawy o prawach konsumenta, nie może ono kosztować więcej niż zwykłe połączenie telefoniczne w posiadanym planie taryfowym u operatora.
Tymczasem do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów trafiły sygnały, że nie wszyscy przewoźnicy dostosowali się do obowiązujących przepisów.
Jedyna REALNA forma pilnego kontaktu dla pasażerów z Polski (jak w przypadku odwołania lotu) jest poprzez infolinię płatną skandaliczne 4.92 zł za minutę. Licząc oczekiwanie na agenta call center można śmiało założyć, że taka opłata wyniesie więcej niż wartość zakupionego lotu.
napisał w skardze jeden z klientów linii lotniczych Wizz Air
Co na to UOKiK?
Od początku roku konsumenci nie mogą już ponosić dodatkowych opłat w sytuacji, gdy potrzebują się skontaktować z przewoźnikiem w sprawie zawartej umowy zakupionego biletu, szczegółów dotyczących miejsca odjazdu, opóźnienia, wymiany biletów czy zniszczeniem bagażu. Z uwagi na sygnały od konsumentów, a także własny monitoring stron internetowych, prowadzimy dwa postępowania wyjaśniające, w których przyglądamy się kosztom połączeń telefonicznych z przedsiębiorcami zajmującymi się przewozem osób oraz pośrednictwem w sprzedaży biletów.
powiedział Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK
Pierwsze postępowanie wyjaśniające toczy się w sprawie spółki Wizz Air Hungary. Koszt infolinii dla konsumentów z Polski wynosi 4,92 zł za minutę. Przedsiębiorca nie zmienił tego mimo dwukrotnych wezwań Urzędu. Postępowanie jest w toku.
Drugie postępowanie wyjaśniające jest kompleksową analizą kosztów infolinii udostępnianych przez przewoźników osób, pośredników oraz platformy internetowe, poprzez które można zawrzeć umowę przewozu osób. W toku postępowania Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wezwał do wyjaśnień 30 przedsiębiorców, którzy informują o podwyższonej opłacie za infolinię lub podają na stronie numer telefonu bez informacji o kosztach połączenia. Są wśród nich 4 linie lotnicze, 16 przewoźników autobusowych oraz 10 pośredników sprzedających bilety lotnicze, autobusowe lub kolejowe. W przypadku otrzymania kolejnych skarg lub dostrzeżenia nieprawidłowości na stronach internetowych kolejnych przedsiębiorców, postępowaniem zostanie objęta większa liczba podmiotów.
Liczymy na dostosowanie się do przepisów i zwrot konsumentom nienależnie pobranych opłat. W przeciwnym razie nie wykluczamy stawiania zarzutów i wydawania decyzji, które mogą zakończyć się karami finansowymi, a także nakazem usunięcia skutków stwierdzonych naruszeń.
dodał szef UOKiK
Wizz Air może mieć więcej na sumieniu
Prezes UOKiK bada w postępowaniach wyjaśniających także inne problemy z linią Wizz Air, zgłaszane w skargach przez konsumentów. Wszystkie one póki co toczą się w sprawie, a nie przeciwko przedsiębiorcy i mają na celu ustalenie, czy nastąpiły nieprawidłowości uzasadniające postawienie spółce zarzutów naruszania zbiorowych interesów konsumentów lub stosowania klauzul niedozwolonych. Prowadzone postępowania wyjaśniające wobec Wizz Air Hungary dotyczą:
obowiązku podawania w czytelny sposób informacji o najniższej cenie usługi, która obowiązywała w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki w sytuacji, gdy spółka informuje o promocjach cenowych,
anulowania biletów kupionych w ramach promocji urodzinowej i zasad zwrotu pieniędzy za nie,
zasad zwrotu należności za bilety lotnicze w przypadku odwołania lotu,
warunków usługi Elastyczny towarzysz podróży,
postępowań reklamacyjnych w przypadku zniszczenia lub uszkodzenia bagażu w tej sprawie UOKiK przygląda się też działaniom firmy PS Services, do której Wizz Air odsyła konsumentów.
Dzwonisz na infolinię? Przeczytaj
Gdy kontaktujesz się w sprawie już zawartej umowy, na przykład żeby doprecyzować jej szczegóły, zgłosić problemy z jej realizacją lub złożyć reklamację, koszt połączenia nie może być wyższy od opłaty za zwykłe połączenie w Twoim pakiecie taryfowym u operatora. Taka zasada obowiązuje większość przedsiębiorców, a od 1 stycznia 2023 roku również tych z branży przewozów pasażerskich.
Jeśli przedsiębiorca łamie prawo i pobiera wyższe opłaty za połączenie w sprawie zawartej umowy, złóż reklamację i domagaj się zwrotu nienależnie pobranych pieniędzy za przeprowadzoną rozmowę. Możesz skorzystać przy tym z bezpłatnej pomocy miejskiego lub powiatowego rzecznika konsumentów, a w sprawach transgranicznych ze wsparcia działającego przy UOKiK Europejskiego Centrum Konsumenckiego.
Zobacz: Zamawiasz w Glovo i nie wiesz, ile zapłacisz? UOKiK stawia zarzuty
Zobacz: UOKiK ostrzega: tak możesz stracić pieniądze
Kategoria: Telekomunikacja
2023-06-05 10:43:47| Telepolis.pl
Najbliższy czwartek to dzień wolny od pracy. To oznacza przerwę w funkcjonowaniu systemu Elixir, obsługującego przelewy międzybankowe w złotówkach. Tego dnia można skorzystać z czegoś innego.Elixir to obsługiwany przez Krajową Izbę Rozliczeniową (KIR) elektroniczny system rozliczeń międzybankowych. Za jego pomocą realizowana jest większość transakcji zlecanych przez klientów banków w Polsce. Rozliczenie i rozrachunek zleconych w systemie transakcji (przelewów i poleceń zapłaty) odbywa się podczas trzech sesji rozliczeniowych, od poniedziałku do piątku, o godzinie 9:30, 13:30 i 16.00, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy. Warto zatem pamiętać, że przelewy, które zlecimy w najbliższą środę, 7 czerwca po godzinie 16:00, trafią na konta odbiorców dopiero w piątek, 9 czerwca.
Takich problemów nie będzie w przypadku krajowych i transgranicznych rozliczeń w euro, obsługiwanych przez system Euro Elixir. 8 czerwca będzie on funkcjonował zgodnie ze zwykłym harmonogramem. Podobnie, jak w każdym dniu roboczym, KIR przeprowadzi tego dnia 6 sesji rozliczeniowych.
Jeśli jednak przeoczymy datę płatności lub nie zdążymy wykonać terminowego przelewu przed dniem świątecznym, warto skorzystać z systemu płatności natychmiastowych Express Elixir. Ten działa w trybie ciągłym, 24/7/365, czyli również w weekendy i święta. To, czy nasz bank udostępnia tę usługę i w jakim zakresie, można sprawdzić pod tym adresem.
Zobacz: Atak na pieniądze Polaków. Zagrożeni klienci kolejnego banku
Zobacz: Raiffeisen Digital Bank ma nowości dla Polaków
Kategoria: Telekomunikacja
2023-06-05 10:14:00| Telepolis.pl
Sieć sklepów Action rezygnuje z kas samoobsługowych. Te podobno są zbyt problematyczne.Chociaż kasy samoobsługowe stają się coraz popularniejsze, to pierwszy niech rzuci kamieniem ten, kto nigdy nie żałował korzystania z nich. O ile często pozwalają szybko skasować zakupy i wyjść ze sklepu, o tyle zdarza się, że co chwilę słyszymy komunikaty w stylu "potrzebne informacje" i wymagana jest pomoc pracownika. Jedna sieć sklepów ma tego dosyć i z kas samoobsługowych rezygnuje.
Action rezygnuje z kas samoobsługowych
Na taki krok zdecydowała się sieć sklepów Action. Na razie kasy samoobsługowe znikną z placówek w Holandii, ale nie można wykluczyć, że podobna decyzja z czasem zostanie podjęta również w Polsce.
Według pracowników firmy kasy samoobsługowe zostają wyłączone, ponieważ były zbyt problematyczne i dzięki prostym sztuczkom przyczyniały się do licznych, drobnych kradzieży. Z kolei przedstawiciel firmy temu zaprzecza. Według niego rezygnacja z kas samoobsługowych to pokłosie testowania innych rozwiązań i nie wyklucza, że kasy z czasem wrócą.
Z policyjnych statystyk wynika, że w zeszłym roku liczba kradzieży w sklepach wzrosła aż o 30 proc. Sami pisaliśmy o przykładzie pewnego mężczyzny, który wielokrotnie oszukał kasy samoobsługowe w sklepach sieci Biedronka. Na jego nieszczęście został już złapany i prawdopodobnie będzie musiał liczyć się z poważnymi konsekwencjami swoich czynów.
Zobacz: Kasy samoobsługowe to bubel. Lepsze dopiero nadejdzie
Kategoria: Telekomunikacja
2023-06-05 09:53:43| Telepolis.pl
Pracownie Orange to miejsca dostępu do technologii, ale również przestrzeń działań społecznych i edukacyjnych dla mieszkańców okolicy. Teraz będzie można z tego skorzystać w 20 nowych miejscowościach.Pomysły na Pracownie Orange zgłosiły grupy inicjatywne z miast i wsi o liczbie mieszkańców mniejszej niż 40 tys. Fundacja Orange wyposaży je w darmowy, szybki Internet, sprzęt multimedialny (komputery, telewizory, drukarki 3D, zestawy robotów) oraz meble. Dodatkowo zapewni bezpłatny program wsparcia dla osób koordynujących działania świetlicy wszystko po to, aby miejsca te tętniły życiem i jak najlepiej służyły mieszkańcom. Głównie do rozwoju ich kompetencji, wzmacniania lokalnych więzi i działania na rzecz najbardziej palących potrzeb w regionie.
Koordynatorzy tych działań w danej Pracowni będą mogli liczyć na wsparcie ze strony Fundacji Orange w rozwoju umiejętności liderskich i cyfrowych oraz przeszkolenie w zakresie animacji społecznej. Dołączą oni do programu wsparcia, w którym jest już wielu liderów ponad 100 Pracowni, założonych w poprzednich edycjach programu.
Wspólne cele i potrzeby
Łącznie do nowej edycji programu napłynęło ponad 240 wniosków z miast i wsi do 40 tys. mieszkańców. Składały je grupy inicjatywne 3 osób, które w porozumieniu z lokalną instytucją lub organizacją musiały wyznaczyć lokal, w którym Pracownia mogłaby funkcjonować. Opisywały też swoje pomysły na działanie świetlicy tak, aby jak najlepiej odpowiadała na lokalne potrzeby i wyzwania.
Niezależna Komisja wybrała 20 miejscowości, które otrzymają wsparcie Fundacji w programie. Wśród zwycięskich koncepcji znalazł się między innymi cykl spotkań dla dzieci z programowania, a także kursy komputerowe dla seniorów, w tym zajęcia z użyciem drukarek 3D.
Cieszę się, że 20 kolejnych miejscowości z różnych stron Polski dołączy do społeczności Pracowni Orange. Mamy wspólny cel wspierania działań lokalnych, ale każda pracownia jest inna, tak jak każda miejscowość. Ta różnorodność i energia ludzi jest siłą tego programu. Staramy się tworzyć przestrzeń do wymiany doświadczeń między pracowniami.
powiedziała Małgorzata Jaglińska z Fundacji Orange
W 20 pracowniach, które powstaną, planowane są między innymi zajęcia z zasad bezpiecznego korzystania z Internetu, kursy programowania dla dzieci, zajęcia plastyczne czy szkolenia z zakresu wykorzystania technologii VR w edukacji, a także wystawy i wydarzenia kulturalne oraz projekty międzypokoleniowe. Otwarcia nowych świetlic odbędą się jesienią 2023 roku. Lista miejscowości znajduje się w tabeli poniżej.
Miejscowość
Powiat
Województwo
Kraśnik
Kraśnicki
lubelskie
Bożków
Kłodzki
dolnośląskie
Cieszyn
Cieszyńskie
śląskie
Ćmielów
Ostrowiecki
świętokrzyskie
Jaraczewo
jarociński
wielkopolskie
Biesna
gorlicki
małopolskie
Raciechowice
myślenicki
małopolskie
Boguszyce
oleśnicki
dolnośląskie
Morąg
ostródzki
warmińsko-mazurskie
Toszek
gliwicki
śląskie
Żuławka Sztumska
sztumski
pomorskie
Szprotawa
żegański
lubuskie
Brodnica
śremski
wielkopolskie
Dębowa Kłoda
parczewski
lubelskie
Leszno
warszawski zachodni
mazowieckie
Rusowo
kołobrzeski
zachodniopomorskie
Debrzno
człuchowski
pomorskie
Zakopane
tatrzański
małopolskie
Syców
oleśnicki
dolnośląskie
Wschowa
wschowski
lubuskie
Pracownie Orange to ogólnopolski program realizowany przez Fundację Orange, który działa od 2012 roku. W ramach programu Fundacja zakłada i pomaga prowadzić multimedialne świetlice w małych miastach i wsiach. Celem inicjatywy jest zapewnienie mieszkańcom lepszego dostępu do technologii, wzmocnienie ich cyfrowych kompetencji i stworzenie przestrzeni wspólnych działań. W 2022 roku program stał się częścią międzynarodowej inicjatywy Orange Digital Center.
Zobacz: Orange na kartę za darmo bezlimity i ważne zmiany w ofercie
Zobacz: Orange rozdaje jeszcze więcej GB. Pakiet na cale lato, też w nju mobile
Kategoria: Telekomunikacja
Strony : [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] następna »