Aktualności
»Media
»Internet
»Komputery
»Kultura
»Gospodarka
»Polityka
»Kraj, Świat
»Telekomunikacja
»Nauka
»Dodaj kanał RSS
Najpopularniejsze tagi:
spolszczenie
wsi
chce
nowy
polska
nowe
polsce
akcji
raport
tvn
usa
premier
roku
euro
polski
mln
nowa
internet
sprawie
abp
Znajdź wiadomości na wybrany temat:
2023-02-03 11:15:09| Telepolis.pl
Apple App Store nie jest jednak tak szczelny, jak mogło się wydawać. Cyberprzestępcy zdołali przechytrzyć restrykcyjne protokoły bezpieczeństwa giganta i w sklepie z aplikacjami dla iPhone'ów znalazło się złośliwe oprogramowanie.Jednym z działań podejmowanych przez cyberprzestępców jest oszustwo typu CryptoRom, które jednak należy do jednych z najbardziej czasochłonnych i skomplikowanych. Schemat jest tu zawsze podobny: hakerzy tworzą i prowadzą na Facebooku fałszywy profil bogatej osoby mieszkającej na przykład w Londynie, po czym szukają potencjalnych ofiar w serwisach i aplikacjach randkowych. W trakcie rozmowy proponują im inwestycje w kryptowaluty, sugerując pobranie specjalnej aplikacji, jak Ace Pro lub MBM_BitScan. Pokrzywdzeni oczywiście nie zdają sobie sprawy, że instalują na swoich smartfonach fałszywe oprogramowanie. W końcu, jak coś jest w App Store, to musi być bezpieczne.
Generalnie bardzo trudno jest ominąć weryfikację bezpieczeństwa w App Store. Wcześniej cyberprzestępcy musieli przekonywać osoby korzystające z urządzeń Apple do instalowania specjalnego profilu konfiguracyjnego, który umożliwiał pobieranie aplikacji z niesprawdzonych źródeł. Był to sygnał alarmujący użytkowników, że coś jest nie w porządku. Wprowadzając złośliwe oprogramowanie do App Store, oszuści wyeliminowali ten problem i zwiększyli szansę na znalezienie potencjalnych ofiar. Trzeba pamiętać, że wielu ludzi po prostu ma zaufanie do bezpieczeństwa rozwiązań Apple.
powiedział Jagadeesh Chandraiah, starszy badacz zagrożeń w firmie Sophos
Jak oszukano proces weryfikacji w App Store i Google Play?
Aplikacja Ace Pro w sklepie App Store figurowała jako skaner kodów QR. Po jej zainstalowaniu użytkownicy widzieli jednak interfejs umożliwiający zakup, wpłatę i wypłatę kryptowalut. Pieniądze ze wszystkich transakcji trafiały prosto w ręce cyberprzestępców. Na podobnej zasadzie w sklepie Google Play na platformie Android funkcjonowała aplikacja MBM_BitScan, znana też pod nazwą BitScan. Przypominała ona legalny japoński program do handlu cyfrowymi walutami.
Eksperci z firmy Sophos wskazują, że podczas procesu weryfikacji w sklepach należących do Apple'a i Google'a aplikacje te łączyły się z legalnymi stronami internetowymi. Do przekierowania ruchu na fałszywe serwisy dochodziło dopiero po tym, jak programy zostały udostępnione w sklepie wszystkim użytkownikom. Ponieważ ofiary dokonywały operacji finansowych wyłącznie w witrynach, do których odsyłała ich pobrana aplikacja, weryfikatorom Google trudno było wykryć oszustwo.
Lockdown, czyli nowe zabezpieczenie systemu iOS, nie pozwala na instalowanie na urządzeniu profili konfiguracyjnych. Dlatego przestępcy postanowili zmienić strategię i podjęli próbę prześlizgnięcia się przez proces weryfikacyjny App Store.
wyjaśnił ekspert
Przestępcy, którzy na cel wzięli użytkowników aplikacji randkowych, początkowo działali wyłącznie na terenie Azji. Obecnie ich ofiarami padają jednak także mieszkańcy Stanów Zjednoczonych i Europy. Według wyliczeń firmy Sophos, która śledzi i zgłasza oszustwa tego typu od dwóch lat, zyski cyberprzestępców stosujących przekręt na inwestycje w cyfrowe waluty można już liczyć w milionach dolarów.
Początkowo ofiary sądzą, że inwestycje są opłacalne. Jednak gdy chcą wypłacić środki, okazuje się, że nie ma ani wpłaconych pieniędzy, ani wypracowanych zysków. Podstawową zasadą jest zachowanie ostrożności. Jeśli oferta wydaje się podejrzana lub zbyt atrakcyjna, aby była prawdziwa, to najprawdopodobniej tak właśnie jest.
dodał Jagadeesh Chandraiah
Zobacz: Policyjny antywirus. Uważaj, trwa groźny atak na Polaków
Zobacz: Pendrive pułapka. Wygląda zwyczajnie, ale skrywa groźny sekret
Kategoria: Telekomunikacja
2023-02-03 11:06:24| Telepolis.pl
Niedawno byliśmy świadkami bardzo ważnego momentu w dziejach nowoczesnej astronautyki. Statek kosmiczny Orion został wyniesiony przez rakietę SLS w przestrzeń kosmiczną i okrążył Księżyc. Naukowcy z NASA twierdzą, że Space Launch System jest gotowy na kolejną fazę misji.Co prawda, człowiek już kilkukrotnie spacerował po Księżycu, lecz ostatni raz odbyło się to pół wieku temu. Teraz NASA planuje ponownie wysłać załogę na powierzchnię Srebrnego Globu w ramach misji Artemis. Jej pierwsza faza po wielu opóźnieniach została zrealizowana 16 listopada 2022 roku. Wtedy to odbył się start rakiety Space Launch System, która wyniosła statek kosmiczny Orion w przestrzeń kosmiczną.
SLS gotowa na rundę drugą
11 grudnia statek kosmiczny Orion dotarł na Ziemię lądując w Oceanie Spokojnym i kończąc tym samym pierwszy etap misji Artemis. Od tego momentu, NASA zbiera i analizuje dane pochodzące z misji. Ocena przeprowadzona wkrótce po starcie wykazała wstępnie, że wszystkie systemy SLS działały prawidłowo, a projekt będzie gotowy do obsługi lotu załogowego w ramach Artemis II.
Opierając się na ocenie przeprowadzonej wkrótce po starcie, wstępne dane po locie wskazują, że wszystkie systemy SLS działały nadzwyczajnie i że projekty są gotowe do obsługi lotu załogowego na Artemis II. Zespół analiz po locie będzie nadal przeglądał dane i sporządzał końcowe raporty.
- napisała Alyssa Lee na blogu NASA.
Potwierdza to wypowiedź Johna Honeycutta, menedżera programu SLS, który stwierdził, że podobieństwo rzeczywistych osiągów i przewidywanych dla misji Artemis I było doskonałe: "Pomyślne zbudowanie i wystrzelenie rakiety wymaga inżynierii i sztuki, a analiza inauguracyjnego lotu rakiety SLS stawia NASA i jej partnerów w dobrej pozycji do zasilania misji Artemis II i nie tylko".
Jednak na Artemis II przyjdzie nam jeszcze poczekać co najmniej do 2024 roku. Powodów tak długiego czasu oczekiwania jest kilka, a jednym z nich są z pewnością gruntowne testy i kalibracja komponentów statku kosmicznego Orion, które muszą zostać ponownie użyte w przypadku kapsuły Orion 2. Jeżeli analiza stanu kapsuły wykaże, że niektóre jej części wymagają ulepszenia, możliwe są dalsze opóźnienia całego projektu.
Jednak o Artemis usłyszymy ponownie już niedługo. Najprawdopodobniej w kwietniu zostanie wybrana czteroosobowa załoga, która wraz z Artemis II trafi na orbitę Księżyca. Jeżeli wszystko odbędzie się bezproblemowo, już w 2025 roku człowiek może ponownie postawić stopę na powierzchni Srebrnego Globu.
Zobacz: Sensacja na Marsie. Znaleziono niedźwiedzia. Sami zobaczcie
Zobacz: Czarna dziura to potwór. NASA pokazała dlaczego
Kategoria: Telekomunikacja
2023-02-03 11:00:00| Telepolis.pl
Alphabet, macierzysta spółka Google'a, ogłosiła wyniki finansowe za czwarty kwartał i cały rok 2022. Gigant miał w tych okresach wyższe przychody niż rok wcześniej, ale wzrost nie był już tak dynamiczny. Spadł za to zysk netto, i to mocno.Alphabet podsumował czwarty kwartał 2022 roku oraz cały miniony rok pod względem finansowym. Z opublikowanego raportu wynika, że macierzysta spółka Google'a wypracowała przez trzy miesiące całkowity przychód w wysokości 76,048 mld dolarów. To tylko o 1,0% więcej niż rok wcześniej, gdy przychód był wyższy aż o 32% wyższy niż w 4Q2020. Łączny przychód giganta za cały rok 2022 wyniósł 282,836 mld dolarów i był o 9,8% wyższy niż w 2021 roku. Rok wcześniej jednak wzrost sięgnął 41%.
Znacznie gorzej było w przypadku zysku netto. Ten w ostatnim kwartale minionego roku wyniósł 13,634 mld dolarów i był aż o 34,0% niższy niż rok wcześniej. Zysk netto za cały rok wyniósł 59,972 mld dolarów i spadł o 21,1% rok do roku.
Zobacz: Google gasi światło. Nowy Chrome ubije legendę
Zobacz: Google podnosi poprzeczkę. Teraz to wkurzy artystów na dobre
Na koniec 2022 roku Alphabet zatrudniał 190234 pracowników. To o 21,6% więcej niż rok wcześniej.
Na czym zarabia Alphabet?
Głównym źródłem przychodów dla koncernu Alphabet jest Google.
Najważniejszą i przynoszącą najwięcej pieniędzy częścią koncernu Alphabet jest Google, którego usługi wypracowały przez kwartał 67,838 mld dolarów (-2,3% rok do roku). Z tego reklamy przyniosły 59,042 mld dolarów przychodu (-3,6%). Wzrosty odnotowano w przypadku pozostałych usług Google'a (do 8,796 mld dolarów). Również Google Cloud przyniósł więcej pieniędzy, a dokładniej 7,315 mld dolarów (+32,0%).
Największy przychód Alphabet osiągnął na USA 36,982 mld dolarów, o 6,3% więcej niż w czwartym kwartale 2021 roku. Na drugim miejscu znalazł się region EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka), w którym przychód osiągnął 21,762 mld dolarów i był o 6,0% niższy w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej.
Więcej informacji można znaleźć w raporcie finansowym firmy Alphabet za 4Q2022.
Zobacz: Orange Polska prezentuje wyniki za 3Q 2022. Jest ciężko, ale rośnie
Zobacz: Unia nakazała. Koniec darmowych pakietów u operatorów
Kategoria: Telekomunikacja
2023-02-03 09:50:00| Telepolis.pl
Policjanci z Głogowa zatrzymali czterech mężczyzn, którzy na początku lutego wysadzili jeden z bankomatów i ukradli pieniądze.Policjanci wydziału kryminalnego z Głogowa, we współpracy z innymi funkcjonariuszami, doprowadzi do zatrzymania czterech mężczyzn. Są oni podejrzewani o wysadzenie bankomatu oraz kradzież znajdujących się w środku pieniędzy.
Wysadzili bankomat w Głogowie
Do zdarzenia doszło 1 lutego o godzinie 2:00 w nocy w Głogowie. Czterech mężczyzna wysadziło bankomat, a następnie ukradli pieniądze, które znajdowały się w środku. Sprawcy nie wykazali się szczególnym sprytem, bo policjanci potrzebowali zaledwie 10 godzin, aby dokonać pierwszych zatrzymań.
W sumie zatrzymano czterech mężczyzn, którzy są podejrzewaniu o udział w całym zdarzeniu. Przy okazji policjanci zabezpieczyli mienie, które prawdopodobnie zostało zakupione za pomocą skradzionych pieniędzy. W najbliższym czasie funkcjonariusze będą wykonywać dalsze czynności procesowe, po których sprawa trafi do sądu.
Zobacz: Mafia VAT-owska. Wyłudzili ponad 1,5 mld zł na fikcyjnej elektronice
Zobacz: Kara śmierci za oglądanie pornografii. Nie, to nie żart
Kategoria: Telekomunikacja
2023-02-03 09:39:11| Telepolis.pl
Firma Apple ogłosiła wyniki finansowe za ostatni kwartał 2022 roku, czyli pierwszy kwartał roku fiskalnego 2023. Po raz pierwszy od dawna gigant musiał się pogodzić ze spadkami w ujęciu rocznym, co było efektem słabszej sprzedaży sprzętu.W pierwszym kwartale nowego roku fiskalnego, zakończonym 31 grudnia 2022 roku (czyli czwartym kwartale kalendarzowego roku 2023), Apple wypracował łączny przychód w wysokości 117,154 mld dolarów. Wynik ten był lepszy niż kwartał wcześniej, ale jednocześnie o 5,5% słabszy niż rok wcześniej. Stało się tak z powodu słabszej sprzedaży smartfonów, komputerów oraz urządzeń z kategorii elektronika noszona.
Ponieważ wszyscy nadal poruszamy się w wymagającym środowisku, jesteśmy dumni z naszej najlepszej oferty produktów i usług w historii, i jak zawsze, koncentrujemy się na perspektywie długoterminowej i przewodzimy naszym wartościom we wszystkim, co robimy. W grudniowym kwartale osiągnęliśmy ważny kamień milowy i z przyjemnością informujemy, że mamy teraz ponad 2 miliardy aktywnych urządzeń w ramach naszej rosnącej bazy.
powiedział Tim Cook, CEO Apple'a
Apple odnotował również spadek zysku netto, który wyniósł 29,998 mld dolarów. To o 13,4% mniej niż rok wcześniej.
Zobacz: Apple pracuje nad tabletem, który powiesisz na ścianie
Zobacz: Którego iPhonea wybrać? Polecane modele na luty 2023
Działem, który w amerykańskim koncernie miał się dobrze, były usługi. W tym przypadku przychód w ujęciu rocznym wzrósł o 6,4% do 20,766 mld dolarów.
Ustanowiliśmy rekord przychodów w naszej działalności usługowej w wysokości 20,8 miliarda USD i pomimo trudnego otoczenia makroekonomicznego i znacznych ograniczeń podaży, zwiększyliśmy całkowite przychody firmy w oparciu o stałą walutę. Wygenerowaliśmy 34 miliardy dolarów przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej i zwróciliśmy akcjonariuszom ponad 25 miliardów dolarów w kwartale, jednocześnie kontynuując inwestycje w nasze długoterminowe plany rozwoju.
dodał Luca Maestri, dyrektor finansowy Apple'a
Na czym i gdzie zarabia Apple?
Firma Apple najwięcej zarabia na iPhone'ach, które w minionym kwartale odpowiadały za 56% całkowitego przychodu, wypracowując 65,775 mld dolarów. Kwota ta była jednak o 8,2% niższa niż w ostatnich miesiącach 2021 roku. W przypadku innych produktów giganta z Cupertino, wyglądało to tak:
Mac 7,735 mld dolarów (-28,7%),
iPad 9,396 mld dolarów (+29,6%),
Wereables, Home and Accessories 13,482 mld dolarów (-8,3%),
Services 20,766 mld dolarów (+6,4%).
Przychody Apple'a spadły we wszystkich regionach świata:
Ameryki 49,278 mld dolarów (-4,3%),
Europa 27,681 mld dolarów (-7,0%),
Chiny + Hongkong + Makao + Tajwan (Greater China) 23,905 mld dolarów (-7,3%),
Japonia 6,755 mld dolarów (-5,0%),
pozostała część Azji i Pacyfiku 9,535 mld dolarów (-2,8%).
Dodatkowe informacje można znaleźć w tym dokumencie (PDF).
Zobacz: Samsung podsumował 4Q2022. Zyski poleciały mocno w dół
Zobacz: W 4Q2022 tylko Huawei sprzedał więcej smartfonów niż rok wcześniej
Kategoria: Telekomunikacja
Strony : [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] następna »